Projekt Erasmus+, eTwinning a Vyšehradský fond

Projektové aktivity

Naša škola ZŠ Š. M. Daxnera bola v prvom polroku školského roku 2023/2024 v rámci programov Erasmus+, eTwinning a Vyšehradský fond veľmi aktívna a úspešná.

Koordinátorka programov, Denisa Csanková, sa v dňoch 26. – 30. septembra 2023 zúčastnila školiacej a kooperačnej aktivity v meste Jurmala v Lotyšsku, kde spolu s Luciou Miadokovou z STU v Bratislave reprezentovali Slovensko. Aktivita priniesla vyučujúcej mnoho nových poznatkov, skúseností, cenných myšlienok a zážitkov. V rámci aktivity mali účastníci možnosť diskutovať napr. aj s odborníkmi z centra pre inklúziu a diverzitu vo vzdelávaní, ďalej z oddelenia inovácií a rozvoja Ministerstva školstva, agentúry pre rozvoj vzdelávania v Lotyšsku, ako aj prezrieť si pamätihodnosti hlavného mesta Riga.. Nadobudnuté poznatky a zručnosti budú uplatnené pri práci so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, aby sa zabezpečili čo najvhodnejšie podmienky vzdelávania týchto žiakov. Veľkým prínosom tejto aktivity je nadviazanie nových kontaktov a rozvíjanie spolupráce s nimi na medzinárodnej úrovni.

V dňoch 2. – 9.decembra 2023 sa 17 žiakov 8. a 9. ročníka a 2 učiteľky, Mgr. Daniela Balážová a Mgr. Denisa Csanková, zúčastnili skupinovej mobility žiakov v Českej republike v meste Přimda. Na našich žiakov čakal bohatý a zaujímavý program plný rôznych aktivít.

V rámci vyučovania prebiehali zoznamovacie aktivity, kde žiaci nadviazali nové kontakty a priateľstvá s českými žiakmi, pri rôznych úlohách a súťažiach pracovali ako zohraté tímy. Ich úlohou bolo napr. postaviť most alebo vežu zo špagiet, uskutočniť zoznamovacie interview, alebo hrať hru o Európe, v ktorej si otestovali svoje vedomosti o európskych krajinách.

Na spoločnej prechádzke spoznávali krásy a históriu mesta Přimda a neskôr pracovali na tvorbe spoločných divadielok Kamishibai o vybranej európskej krajine, kde rozvíjali svoje vedomosti a zručnosti z geografie, dejepisu, cudzích jazykov, výtvarnej a etickej výchovy. Vyskúšali si tiež zaujímavý a pre niektorých žiakov nový behací diktát, ktorý im dal zabrať nie len po fyzickej stránke, ale precvičil aj pamäťové schopnosti žiakov.

Žiaci počas mobility nevynechali ani športový program v telocvični, ktorý pozostával z rôznych hier, súťaží alebo skupinových športov. Počas výtvarných aktivít rozvíjali svoje schopnosti a kreativitu, kde kreslili do múky alebo kreslili pomocou gumy. Vytvorili veľmi pekné diela, ktoré v súčasnosti zdobia steny našej školy.

Počas mobility žiaci absolvovali náučnú exkurziu do Plzne, kde navštívili Jump Family arénu a vedecké centrum Techmania Science Centre, kde žiaci spoznávali a prakticky si vyskúšali rôzne fyzikálne, chemické a biologické javy a pokusy. Zaujímavým zážitkom bol náučná hra, kde pomocou indícií a aktivít spoznávali históriu a zákutia Pražského hradu. Ďalšou zaujímavou aktivitou bola vedomostná rýchlovka - hra na Karlovom moste.

Naši žiaci z mobility neodchádzali z prázdnymi rukami, pretože v rámci tvorivých dielní si vytvorili rôzne darčekové predmety – vianočných škriatkov, drevené ozdoby, snehuliakov, sviečky z včelieho vosku, vianočné pozdravy a zvieratká z plste.

V závere mobility žiaci odprezentovali divadielka Kamishibai v slovenskom, českom a anglickom jazyku, zhodnotili stretnutie a slávnostne ukončili mobilitu voľným program pri hudbe.

Vyučujúca Mgr. Jana Husztyová sa v dňoch od 2 – 9. decembra 2023 zúčastnila job shadowingu v Českej republike v meste Přimda. Táto projektová aktivita bola zameraná na pozorovanie pri práci v zahraničí hlavne počas vyučovania výtvarnej výchovy. Vyučujúca získala mnoho nových poznatkov, skúseností, pracovných postupov a techník, ktoré využije vo svojej praxi.

Naša škola je aktívna aj v programe eTwinning, kde za projekt pod názvom Share Our Local Heritage získala nielen národný ale aj európsky certifikát kvality. Sme tiež veľmi radi, že sa nám podarilo získať grant na projekt pod názvom A healthy mind in a healthy body v rámci vyšehradského fondu v spolupráci s partnerskou školou v Poľsku.

V súčasnosti sa už pripravujeme na skupinovú mobilitu žiakov a učiteľov do Portugalska v mesiaci marec 2024 a do Dánska v mesiaci apríl 2024.

Pre zhliadnutie fotogalérie kliknite na tento odkaz