Október - mesiac úcty k starším sme si pripomenuli aj na našej škole. Žiaci na vyučovacích hodinách a aj v ŠKD vyrábali svojim starým rodičom darčeky, písali im pozdravy i básničky. Žiaci 4.B poslali pozdravy do domova dôchodcov v Rimavskej Sobote. V niektorých triedach plnili aj výzvy týždňa, ktorých úlohou bolo pomôcť starkým s nákupom, s upratovaním alebo proste len stráviť s nimi pekný čas. Deťom sa aktivity páčili a veríme, že urobili radosť aj všetkým starým rodičom.
Novinky
Október - mesiac úcty k starším
Halloweenské strašenie-jašenie
Halloween sa stáva akousi tradíciou na našej škole. Vychovávatelia v spolupráci s učiteľkami prvého stupňa zorganizovali zábavno-strašidelné popoludnie pre deti zo školského klubu detí.
Pre deti boli pripravené halloweenské stanovištia, kde spoločne plnili disciplíny:
Tekvicové harašenie
Slepá baba Ježibaba
Múmia
Tajomná komnata
Záhady čiernej chobotnice
Kliatba z temnôt
Nechýbal ani bufet u Baby Jagy, kde si deti pochutili na sušených myšiach, halloweenských venčekoch, pizze s červíkmi, koláčikoch s pavúkmi, pagáčoch s bosorkinou krvou a žabím slizom. Celú atmosféru dopĺňali deti, ktoré boli oblečené v strašidelných kostýmoch.
Poďakovanie patrí aj rodičom, ktorí prispeli k našej halloweenskej výzdobe kreatívne vyrezanými tekvicami. Veľmi by sme sa chceli poďakovať mamičke Evke Micskovej za prekrásne fotografie z celého podujatia.
Žiaci boli odmenení za najnápaditejšiu masku a najkreatívnejšie vyrezanú tekvicu.
Naši výhercovia:
Masky: Anna Turoňová, Michal Antal, Miroslava Talánová, Sebastian Hornyák, Natália Némethová, Rebeka Beníková, Eliška Véghová
Tekvice: Martin Sojka, Nela Jakubová, Daniela Lea Szőkeová, Mariana Kuráková, Zoey Krejčíková, Deniel Radics, Dávid Nosáľ
121
Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas
Dňa 24.10.2024 prebehlo v Drienčanoch celoslovenské kolo súťaže v prednese slovenskej rozprávky: Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas. Náš žiak Ivko Ľupták sa v silnej konkurencii nestratil a spomedzi 10-tich súťažiacich z celého Slovenska sa umiestnil neoficiálne na 5.mieste. K tomuto úspechu mu srdečne blahoželáme a ďakujeme za peknú reprezentáciu našej školy.
Biela pastelka 2024
V piatok 20. septembra 2024 sa naša škola opäť zapojila do verejnej zbierky Biela pastelka 2024, ktorú každoročne organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Cieľom zbierky je podpora aktivít, ktoré pomáhajú nevidiacim a slabozrakým začleniť sa do bežného života.
Tento rok dobrovoľníčky: Sandra Horváthová, Vivien Ádámová a Natália Daňková (IX.B), mali pre každého prispievateľa pripravené biele pastelky.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili a podporili zbierku!
Sociálny pedagóg na našej škole
Konzultačné hodiny sú každý deň priebežne (potrebné dohodnúť sa vopred mailom alebo telefonicky).
SOCIÁLNY PEDAGÓG: Mgr. Bc. Veronika Ďurišová, email:durisova.veronika28@gmail.com
Kto je sociálny pedagóg a ako vám môže pomôcť?
Sociálny pedagóg je dôležitou súčasťou školského prostredia, ktorý poskytuje okamžitú pomoc deťom v prípade, že sa objaví nejaký problém. Jeho úlohou je nielen identifikovať problémy, ale aj pôsobiť ako poradca a terapeut v rámci svojich kompetencií. Okrem toho zohráva úlohu sprostredkovateľa medzi dieťaťom, rodičmi a odborníkmi, ako sú psychológovia, psychiatri či pediatri.
Hlavným cieľom sociálneho pedagóga však nie je len riešiť problémy, ale predchádzať im. To dosahuje prostredníctvom preventívnych programov, napríklad protidrogovej prevencie, organizovania voľnočasových aktivít či vedením komunitných stretnutí počas voľnejších hodín. Sociálny pedagóg pomáha deťom zvládať rôzne problémy, či už ide o výchovné ťažkosti, nevhodné správanie v škole, alebo emocionálne a sociálne problémy. Dokáže riešiť aj závažnejšie situácie, ako je delikventné správanie.
Vďaka dlhodobému pôsobeniu a preventívnym opatreniam má sociálny pedagóg významný vplyv na vytváranie bezpečného a podporného prostredia pre deti a mladistvých v školách.
Sociálny pedagóg pracuje individuálne aj v skupinách
Sociálny pedagóg sa venuje deťom individuálne aj skupinovo. Skupinová práca prebieha v triedach a zahŕňa techniky sociálno-psychologických výcvikov. Cieľom je zlepšovanie vzťahov medzi deťmi, riešenie konfliktov a rozvoj osobnosti, vrátane kreativity, emočnej inteligencie a sociálnych zručností.
Individuálna práca sa zameriava na deti zo sociálne či emocionálne znevýhodneného prostredia, ktoré potrebujú špeciálnu pedagogickú alebo psychologickú pomoc. Tento proces zahŕňa diagnostiku, rozhovory a učenie nových spôsobov správania. V spolupráci s rodičmi vytvára anamnézu a poskytuje odporúčania na ďalšiu podporu.
Sociálny pedagóg pracuje na základe podnetov od učiteľov, vychovávateľov alebo rodičov, a zároveň sleduje správanie detí počas skupinových aktivít. Jeho úlohou je tiež predchádzať a riešiť sociálno-patologické javy, ako je záškoláctvo, šikanovanie a agresia.
Okrem toho spolupracuje s odborníkmi a poradenskými zariadeniami a pravidelne pracuje s triedami na zlepšení atmosféry, aby zabránil vzniku konfliktov a agresie. Vedie tiež evidenciu riešených prípadov.
Úlohy školského sociálneho pedagóga
Hlavnými úlohami školského sociálneho pedagóga sú prevencia, intervencia, evidencia a komunikácia. Jeho cieľom je včas odhaliť problémy a podľa závažnosti čo najrýchlejšie zasiahnuť.
V oblasti prevencie sa pedagóg zameriava na vyhľadávanie náznakov sociálno-patologického správania. Sekundárna prevencia zahŕňa prácu s jednotlivcami či skupinami, ktoré sú v rizikovom prostredí, a terciárna prevencia sa zameriava na zabránenie opakovaniu alebo prehlbovaniu problému.
Pri intervencii je jeho úlohou efektívne riešiť problémy v spolupráci s učiteľmi, rodičmi a odbornými inštitúciami.
Pedagóg tiež vedie evidenciu prípadov a vytvára programy pomoci pre deti, ktoré potrebujú jeho podporu. Dôležitou súčasťou je aj komunikácia s odborníkmi, pedagógmi, výchovnými poradcami a rodičmi.
Aktivity školského sociálneho pedagóga
Školský sociálny pedagóg zohráva dôležitú úlohu v prevencii, vyhľadávaní problémov a intervencii. Preventívne aktivity plánuje na celý školský rok a realizuje ich počas hodín ako náboženstvo, etika či výtvarná výchova. Okrem toho organizuje mimoškolské aktivity v spolupráci s odborníkmi podľa potreby. Súčasťou prevencie je aj vydávanie informačných materiálov pre rodičov a učiteľov a starostlivosť o nástenky s užitočnými informáciami pre žiakov.
Vyhľadávacie aktivity zahŕňajú monitoring žiakov so zníženými známkami zo správania, podozrivých zo záškoláctva, tých s neuspokojivými výsledkami alebo sociálne zanedbaných. Pedagóg tiež vykonáva prieskumy na zistenie šikanovania, rasizmu či týrania.
Pri intervencii sa zameriava na riešenie problémov, ako sú šikanovanie, agresia, záškoláctvo, drogy a sexuálne násilie.
Sociálny pedagóg sa tiež venuje prezentačnej činnosti v médiách, aby otvoril diskusiu o problémoch detí v školách a posilnil spoločenskú sociálnu kontrolu.
Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas
Dňa 23.10 sa náš žiak 4.B triedy Ivko Ľupták zúčastnil regionálneho kola súťaže v prednese slovenskej rozprávky "Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas".
Súťaž, ktorá sa konala v Drienčanoch otvoril Juraj Genčanský v roli Jána Bottu – spolužiaka P. Dobšinského. Krásnym slovom oboznámil prítomných so svojím životom a dielom. Jeho básne ´Na dolinu Rimavskú´ a iné predniesol Michal Stejskal. Obaja sa potom pridali k členom poroty, ktorá hodnotila prednes v troch kategóriách.
Náš Ivko súťažil v 1. kategórii a získal 3. miesto, čím sa kvalifikoval do celoslovenského kola, ktoré je 24.10 a všetci mu držíme palce.
👻Halloween sa blíži 🎃
Milé deti z ŠKD,
radi by sme vás pozvali na Halloweensku párty, ktorá sa bude konať vo štvrtok 24. októbra o 13:00 v priestoroch našej školy. Čakajú vás rôzne zábavné súťaže, hry a samozrejme halloweenska výzdoba! Deti môžu prísť v kostýmoch a súťažiť o najkreatívnejšiu masku, ale aj o najzaujímavejšiu vyrezanú tekvicu.
Tešíme sa na vašu účasť a na nezabudnuteľné popoludnie plné zábavy!
Váš školský klub detí
Dopravná výchova
Posledný októbrový týždeň sa na našej škole niesol v duchu dopravnej výchovy, ktorá je nevyhnutná pre bezpečné správanie sa detí v cestnej premávke. Na teoretických hodinách sa žiaci prvých, druhých a tretích ročníkov učili pravidlá cestnej premávky, význam dopravných značiek a správne vybavenie bicykla. Dôraz bol kladený na zásadu „vidieť a byť videný“ a používanie reflexných prvkov. Praktické cvičenia na kolobežkách a bicykloch žiakom umožnili precvičiť si jazdu podľa pravidiel, čo prispieva k ich bezpečnému pohybu v okolí ciest.
Našu školu počas týždňa poctili svojou návštevou aj dopravní policajti OR PZ v Rimavskej Sobote, ktorí vysvetlili deťom dôležitosť bezpečného správania sa na komunikácii a riziká, ktoré im ako chodcom, cyklistom či kolobežkárom hrozia. Deti zaujalo vozdilo dopravných policajtov, na ktorom sa na chvíľku rozblikali majáky a rozhúkali sirény.
Ďakujeme príslušníkom OR PZ v Rimavskej Sobote .
link na video → https://youtu.be/bBpfP5L7Ehg