Novinky
Medzinárodný deň detí v našej škole
„Čítajme si 2023“
Naša škola sa zapojila v týždni 22.5.-26.5. do celoslovenského podujatia „Čítajme si“ 2023. Toto podujatie sa organizuje už 14-krát a tento rok uskutočnilo pod záštitou pani prezidentky Zuzany Čaputovej.
Cieľom bolo podporiť a zvýšiť záujem detí o čítanie kníh a zapojiť do čitateľského maratónu čo najväčší počet detí. V našej škole sa zapojilo 291 detí, ktoré čítali rôzne knihy. Na 1.stupni to boli knižky v slovenskom a českom jazyku a na 2.stupni knihy v anglickom, maďarskom a nemeckom jazyku.
Žiaci sa pri čítaní zoznámili s novými zaujímavými knihami ku ktorým vytvárali ilustrácie. Prostredníctvom čítania sa učili poznávať hodnoty života, rozlišovali dobro a zlo a rozvíjali svoju slovnú zásobu. Podujatie malo pozitívne ohlasy a splnilo svoj cieľ. Žiaci sa už tešia na nový ročník a podobné aktivity v našej školskej knižnici.
54
Florbalový krúžok fandil hokeju
Utorok 23.5.2023 bol v znamení športu. Vybraní žiaci I. stupňa trávili deň fandením a pozeraním majstrovstiev sveta v hokeji, ktoré sa konajú v mestách Helsinki a Riga. Zápas s Nórskom začal 11:20 pre nás v multimediálnej učebni, ktorá bola pripravená na fandenie. Pre deti boli pripravené rôzne pokrmy, na ktorých si mohli pri fandení pochutiť. Počas prestávky bol pre našich malých fanúšikov pripravený kvíz, kde proti sebe súťažilo 5 družstiev. Žiaci si tak overili svoje hokejové znalosti a niečo nové sa aj naučili. Pre víťazov čakali odmeny. Porazení nemuseli smútiť, ich odmenou bolo víťazstvo Slovenska nad Nórskom v pomere 4:1. Spoločne sme prežili chvíle fandenia, strachu a hlavne radosti.
Denisa Uhrinová
1
Matematický klokan
25. ročník súťaže Matematický klokan sa dostal do finále. Z I. stupňa našej školy sa zúčastnilo 55 žiakov. Všetci boli odmenení diplomami a ceruzkami, tí úspešnejší aj darčekmi.
Všetkým zúčastneným blahoželáme!
ZŠ Š. M. Daxnera na eTwinning seminári na Malte
eTwinning je veľmi dôležitou súčasťou Európskej platformy školského vzdelávania (https://school-education.ec.europa.eu), v ktorej pedagógovia aktívne spolupracujú na projektoch s inými školami z rôznych európskych krajín. Táto platforma je súčasťou Programu celoživotného vzdelávania Európskej únie a umožňuje učiteľom a ich študentom komunikovať, spolupracovať a zdieľať informácie, kompetencie a zručnosti so svojimi rovesníkmi v iných krajinách. Cieľom programu partnerstvo škôl eTwinning je podporovať medzikultúrnu komunikáciu a porozumenie, ako aj zlepšovať výchovno-vzdelávací proces a učenie sa prostredníctvom digitálnych technológií.
Tento rok sa e Twinning seminár na Malte uskutočnil v dňoch 20. – 22. apríla 2023 v rezorte Paradise Bay Cirkewwa a zúčastnilo sa ho viac než 70 pedagógov z 12 európskych krajín vrátane ostrovov Malta a Gozo. Seminár bol ďalším veľkým úspechom práce v eTwinningu ohľadom nadväzovania kontaktov, spolupráce a zdieľania nových postupov, kompetencií a nápadov. Slovensko reprezentovala trojica eTwinning učiteliek: PaedDr. Zuzana Mészárosová, ambasádorka eTwinningu z Levíc, Mgr. Iveta Šišková z Ludaníc a Mgr. Denisa Csanková zo ZŠ Š M. Daxnera v Rimavskej Sobote.
V popredí záujmu seminára bola hlavná téma eTwinning na rok 2023: Inovácie a vzdelávanie: Ako byť kreatívny s programom eTwinning (technológie, inovácie, AI, pedagogika), ako aj digitálna gramotnosť a integrácia projektov eTwinning do vyučovania.
Seminár otvoril videopríhovorom minister školstva, športu, mládeže, výskumu a inovácií - The Hon. Dr. Clifton Grima. Účastníci seminára sa počas troch dní aktívne zúčastnili viacerých perfektne pripravených workshopov, ktoré viedli domáci a aj zahraniční odborníci.
Arjana Blazic, ktorá je školiteľkou pedagógov, konzultantkou pre vzdelávacie technológie a dizajnérkou kurzov v Záhrebe v Chorvátsku, bola hlavnou rečníčkou a vedúcou workshopu: TECHNOLOGY A KEY DRIVER FOR INNOVATION AND CREATIVITY /Technológie ako kľúčové factory pre inovácie a kreativitu.
Rute Baptista, pedagogička a manažérka profesionálneho rozvoja v Bruseli v Európskej školskej vzdelávacej platforme z Európskej komisie, viedla workshop: PEDAGOGICAL INNOVATION: MYTHS AND REALITY /Pedagogické inovácie – mýty a realita/
Ďalšie workshopy sa venovali využívaniu digitálnych nástrojov pri práci na projektoch eTwinning, naučili prítomných účastníkov pracovať s rôznym aplikáciami, napr. FLIP, v ktorej pedagógovia môžu bezpečne pracovať online spolu so študentami, využívať rozšírenú realitu v pedagogike a umožnili zdieľanie príkladov dobrej praxe z projektov skúsených učiteľov a ambasádorov eTwinningu.
Záverečné workshopy slúžili na naplánovanie, vytvorenie a schválenie eTwinningových projektov, naša základná škola bude pracovať na online projekte SMS – SprávaMessaġġSporočilo spolu s eTwinning ambasádorkou z Malty, Maria Antoinette Magro a jej školou San Gorg Preca College v meste Hamrun, učiteľkou zo Slovinska, Mija Bezgovšek a jej školou Osnovna šola Dobje. Budúca spolupráca sa nebude týkať iba eTwinningových projektov ale aj projektov v rámci programu Erasmus.
V rámci kultúrneho programu si účastníci mohli pozrieť nádherné najvyššie položené miesto Malty, útesy Dingi Cliffs, bývalé hlavné mesto Mdina s množstvom pamiatok, palácov, kostolov, kaplniek, strážnych veží a mohutných hradieb, naň nadväzujúci Rabat vo vnútrozemí a súčasné hlavné mesto Valletta. Seminár poskytol viac než sedemdesiatke učiteľov z Európy príležitosť na kvalitný profesionálny rozvoj a rast, v dôsledku toho maximalizoval vzdelávaciu cestu všetkých našich študentov v nasledujúcich rokoch, jedinečnú príležitosť nájsť si osbne partnerov na ďalšie medzinárodné projekty a tiež oboznámiť ostatných so svojou vlastnou národnou kultúrou, pamiatkami a históriou.
20
Elektroodpad Dopad 6
Problematika elektroodpadu a odpadu je stále častejšie skloňovaná na verejnosti, preto sa žiaci našej školy začali venovať práve tejto tematike. Cieľom projektu bolo zvýšiť povedomie o danej tematike.
V rámci projektu boli na našej škole umiestnené samostatné nádoby na batérie a drobný elektroodpad od spoločnosti SEWA, ktoré sú v súčasnosti takmer naplnené. V mesiaci január sa uskutočnila beseda o elektroodpade, kde žiačky 8.A triedy informovali svojich spolužiakov o dôležitých poznatkoch a tiež zážitkoch zo vzdelávacieho centra Zaježová. Na túto besedu nadväzoval vedomostný kvíz Kahoot, ktorý vytvorili samotní žiaci. Následne sme na škole zrealizovali audit, aby sme zistili, aký druh a počet spotrebičov majú žiaci vo svojich domácnostiach.
Na hodinách technickej výchovy žiaci 8. ročníka tvorili projekty zamerané na kúpu nového elektrospotrebiča, kde porovnávali rôzne spotrebiče navzájom a rozhodli sa tak pre ten najlepší elektrospotrebič z hľadiska spotreby, kvality, ceny a predovšetkým miery zaťaženia životného prostredia.
Naša škola sa riadi heslom: „V zdravom tele zdravý duch“, a preto sme aktivitu zameranú na separovanie odpadu spojili so športovou aktivitou, aby tak žiaci počas vyučovania vykonávali aktívny pohyb.
Na hodinách biológie a etickej výchovy si žiaci ôsmeho, piateho a siedmeho ročníka vyskúšali, aké je byť na chvíľu niekým iným a vžili sa tak do roly ľudí, ktorí pracujú v ťažkých až neľudských podmienkach pri ťažbe kovov, ktoré sú nevyhnutné pri výrobe elektronických zariadení.
Spojením geografie a biológie si žiaci precvičili orientáciu na mape pri určovaní krajín, v ktorých sú vyrobené ich mobilné telefóny, slúchadlá, tablety, reproduktory a pod. Musíme spomenúť že mapu sveta, ako pomôcku pre túto aktivitu vytvorili samotní žiaci s využitím odpadového materiálu. Jednou z najatraktívnejších projektových aktivít bola úniková hra s názvom Sodoma, kde žiaci riešili úlohy spojené s elektroodpadom. Cieľom hry bolo zabrániť tomu, aby sa ich mobilné telefóny dostali do Ghany, kde sa nachádza obrovská skládka elektroodpadu. Miestni obyvatelia toto miesto nazývajú Sodoma.
Súčasťou projektových aktivít bola tvorba videí. Žiačky 8.A triedy si samy navrhli scenár, postrihali jednotlivé videá a vytvorili tak vlastné elektroodpadové správy, ktoré informujú o aktivitách týkajúcich sa elektroodpadu na našej škole.
Veríme, že žiaci našej školy sa budú voči našej planéte správať zodpovednejšie a nadobudnuté poznatky budú zdieľať so svojimi rodičmi, kamarátmi a širšou verejnosťou. Na záver by sme sa chceli poďakovať organizáciám SEWA a. s. a CEEV Živica, bez ktorých by realizácia tohto projektu nebola možná a zmysluplná.
5
Pozvánka na slávnostnú akadémiu pre rodičov školy
Deň Zeme
Dňa 26. apríla prebehli v oddeleniach ŠKD aktivity ku Dňu Zeme. Deti vytvárali plagáty s tematikou "Zem naša planéta", na interaktívnej tabuli riešili rôzne úlohy, triedili odpad, v okolí školy čistili dvor od odpadkov a na balkóne na prízemí upravili záhon s bylinkami. Takto sme si pripomenuli Deň Zeme v ŠKD.
192