eTwinning je veľmi dôležitou súčasťou Európskej platformy školského vzdelávania (https://school-education.ec.europa.eu), v ktorej pedagógovia aktívne spolupracujú na projektoch s inými školami z rôznych európskych krajín. Táto platforma je súčasťou Programu celoživotného vzdelávania Európskej únie a umožňuje učiteľom a ich študentom komunikovať, spolupracovať a zdieľať informácie, kompetencie a zručnosti so svojimi rovesníkmi v iných krajinách. Cieľom programu partnerstvo škôl eTwinning je podporovať medzikultúrnu komunikáciu a porozumenie, ako aj zlepšovať výchovno-vzdelávací proces a učenie sa prostredníctvom digitálnych technológií.
Tento rok sa e Twinning seminár na Malte uskutočnil v dňoch 20. – 22. apríla 2023 v rezorte Paradise Bay Cirkewwa a zúčastnilo sa ho viac než 70 pedagógov z 12 európskych krajín vrátane ostrovov Malta a Gozo. Seminár bol ďalším veľkým úspechom práce v eTwinningu ohľadom nadväzovania kontaktov, spolupráce a zdieľania nových postupov, kompetencií a nápadov. Slovensko reprezentovala trojica eTwinning učiteliek: PaedDr. Zuzana Mészárosová, ambasádorka eTwinningu z Levíc, Mgr. Iveta Šišková z Ludaníc a Mgr. Denisa Csanková zo ZŠ Š M. Daxnera v Rimavskej Sobote.
V popredí záujmu seminára bola hlavná téma eTwinning na rok 2023: Inovácie a vzdelávanie: Ako byť kreatívny s programom eTwinning (technológie, inovácie, AI, pedagogika), ako aj digitálna gramotnosť a integrácia projektov eTwinning do vyučovania.
Seminár otvoril videopríhovorom minister školstva, športu, mládeže, výskumu a inovácií - The Hon. Dr. Clifton Grima. Účastníci seminára sa počas troch dní aktívne zúčastnili viacerých perfektne pripravených workshopov, ktoré viedli domáci a aj zahraniční odborníci.
Arjana Blazic, ktorá je školiteľkou pedagógov, konzultantkou pre vzdelávacie technológie a dizajnérkou kurzov v Záhrebe v Chorvátsku, bola hlavnou rečníčkou a vedúcou workshopu: TECHNOLOGY A KEY DRIVER FOR INNOVATION AND CREATIVITY /Technológie ako kľúčové factory pre inovácie a kreativitu.
Rute Baptista, pedagogička a manažérka profesionálneho rozvoja v Bruseli v Európskej školskej vzdelávacej platforme z Európskej komisie, viedla workshop: PEDAGOGICAL INNOVATION: MYTHS AND REALITY /Pedagogické inovácie – mýty a realita/
Ďalšie workshopy sa venovali využívaniu digitálnych nástrojov pri práci na projektoch eTwinning, naučili prítomných účastníkov pracovať s rôznym aplikáciami, napr. FLIP, v ktorej pedagógovia môžu bezpečne pracovať online spolu so študentami, využívať rozšírenú realitu v pedagogike a umožnili zdieľanie príkladov dobrej praxe z projektov skúsených učiteľov a ambasádorov eTwinningu.
Záverečné workshopy slúžili na naplánovanie, vytvorenie a schválenie eTwinningových projektov, naša základná škola bude pracovať na online projekte SMS – SprávaMessaġġSporočilo spolu s eTwinning ambasádorkou z Malty, Maria Antoinette Magro a jej školou San Gorg Preca College v meste Hamrun, učiteľkou zo Slovinska, Mija Bezgovšek a jej školou Osnovna šola Dobje. Budúca spolupráca sa nebude týkať iba eTwinningových projektov ale aj projektov v rámci programu Erasmus.
V rámci kultúrneho programu si účastníci mohli pozrieť nádherné najvyššie položené miesto Malty, útesy Dingi Cliffs, bývalé hlavné mesto Mdina s množstvom pamiatok, palácov, kostolov, kaplniek, strážnych veží a mohutných hradieb, naň nadväzujúci Rabat vo vnútrozemí a súčasné hlavné mesto Valletta. Seminár poskytol viac než sedemdesiatke učiteľov z Európy príležitosť na kvalitný profesionálny rozvoj a rast, v dôsledku toho maximalizoval vzdelávaciu cestu všetkých našich študentov v nasledujúcich rokoch, jedinečnú príležitosť nájsť si osbne partnerov na ďalšie medzinárodné projekty a tiež oboznámiť ostatných so svojou vlastnou národnou kultúrou, pamiatkami a históriou.