Novinky
Vyjadrenie školskej jedálne k dodávkam hovädzieho mäsa
Lyžiarsky výcvik v Telgárte
Žiaci 7. ročníka našej školy sa v dňoch 18. 2.- 22. 2. 2019 zúčastnili lyžiarskeho výcviku v lyžiarskom stredisku Telgárt. Za krásneho slnečného počasia žiaci zvládli základy lyžovania a naučili sa jazdiť na vleku. Lyžiarsky výcvik sme ukončili bez zranení, v pohode a plní veselých zážitkov.
Mgr. P. Černý, Mgr. E. Zorvanová, Mgr. M. Slovák
32
Vianočná pohľadnica
Blížili sa Vianočné sviatky, na ktoré sme sa všetci tešili, hlavne naše malé ratolesti - deti. Počas mesiaca december, v priebehu dvoch týždňov, deti v školskom klube Daxneráčik súťažili vo výtvarnej tvorbe na tému - Vianočná pohľadnica. Deti sa postupne zapájali viac a viac - tým pádom vyhodnocovanie prebehlo dňa 10.1.2019. Deti preukázali obrovskú kreativitu a vložili všetky svoje výtvarné vlohy do svojich výtvarných prác. Jednoducho boli krásne, nádherné, úžasné. Vyhodnotenie bolo veľmi veľmi ťažké. Deti sa radovali svojim výhram, a hlavne tomu, ako svojím talentom, nadaním preukázali výtvarné cítenie a kreativitu vo svojich prácach. Bolo im poďakované a boli povzbudené pochvalou do ďalších výtvarných súťaží.
Výhercovia: Jakub Ďurove, Petra Orosová, Mário Horváth, Ema Izáková, Laura Michalidesová, Natália Ľuptáková, Agnes Agócsová, Sára Góbis, Jakub Trapl, Viktória Szarková, Natália Bakšová, Milan Krett, Juraj Jarjabka, Samuel Varga.
Mgr. Vlasta Nagyházasová
Bobovanie na Kokave
30.1.2019 sa žiaci I. stupňa našej školy boli bobovať a pekáčovať na Kokave – Línii. Počasie bolo dobré, sneh výborný a nálada ešte lepšia. Akcia sa vydarila a tešíme sa na ňu opäť o rok!
Mgr. E. Zorvanová
10
Fotky z Vianočnej besiedky detí ŠKD
Opäť sú tu Vianoce
A ako tradične s tým aj vystúpenie našeho speváckeho zboru, žiakov 2. stupňa, ktorý pracuje pod vedením Mgr. Ivany Vrancovej. Vo vestibule školy nás dnes ráno žiaci vítali krásnymi vianočnými piesňami a vytvorili deťom, rodičom a zamestnancom školy nádhernú Vianocami dýchajúcu atmosféru.
Poďakovanie patrí Mgr. Ivane Vrancovej a všetkým žiakom, ktorí nacvičovali vianočné piesne.
Želáme príjemné Vianoce a veľa spokojnosti v roku 2019 .
PaedDr. Oľga Barnová
Projekt Biodiverzita do škôl
V školskom roku 2018 / 2019 sa Základná škola Š. M. Daxnera v Rimavskej Sobote zapojila do projektu pod názvom Biodiverzita do škôl. Tento projekt je podporený Nadáciou Ekopolis, spoločnosťou Veolia, Podtatranskou vodárenskou prevádzkovou spoločnosťou, a.s. a Stredoslovenskou vodárenskou prevádzkovou spoločnosťou. Projekt Biodiverzita do škôl podporí na školách zmenu školských areálov smerom k zvýšeniu rozmanitosti vedúcej k lepšej mikroklíme v areáli školy a vytvoreniu zaujímavého vzdelávacieho priestoru pre žiakov. Kontaktnou osobou pre našu školu je programová manažérka, Lucia Rossová.
Do tohto dvojročného projektu sú od začiatku zapojení žiaci 7. ročníka našej školy. Prvé stretnutie s programovou manažérkou sa uskutočnilo 8.novembra 2018 na pôde našej školy. Na tomto stretnutí žiaci spolu s pani Rossovou a učiteľkami biológie PaedDr. Barnovou a Mgr. Csankovou zmapovali zeleň /stromy, kry a kvety/ v areáli našej školy, pričom zistili, že sa v areáli nachádza veľmi málo druhov rastlín. Počas mapovania žiaci spolu s manažérkou spravili aj nákres areálu školy, kde zakreslili už vysadené stromy a kry. Bol zostavený projektový tím, zložený zo žiakov, ktorí boli poverení rôznymi úlohami.
V nasledujúcom období žiaci zbierali informácie o možnosti zlepšenia situácie. V triedach prezentovali nápady na zlepšenie tejto situácie a zároveň získali spätnú väzbu od žiakov a učiteľov. Na začiatku decembra po spracovaní informácií vyhotovili dva návrhy v papierovej forme, kde zakreslili možnosti zlepšenia areálu školy z hľadiska biodiverzity. Následne riaditeľ školy, Mgr. Černý, schválil oba návrhy. K návrhom boli doplnené informácie o hydrometeorologických podmienkach a inžinierskych sieťach v areáli školy. Projekt bol zaslaný manažérke projektu podľa vopred stanoveného harmonogramu.
Projektový tím žiakov a pedagógov dúfa v úspešnú realizáciu projektu a spoluprácu s rodičmi školy pri jeho realizácii.
PaedDr. Barnová, Mgr. Csanková
Benefičný koncert SČK
Dňa 3.12.2018 žiačky našej školy, Farbiaková Tereza, Hrončeková Natália, Murínová Kristína, Sarah Sarvašová, vystúpili na benefičnom koncerte v Dome kultúry, ktorý usporiadal Slovenský červený kríž. Dievčatá veľmi pekne reprezentovali školu. Ďakujem. PaedDr. Oľga Barnová
Aj k nám prišiel Mikuláš...
- 6
Oznam školskej jedálne
Na nižšie uvedenom linku si môžete pozrieť najnovší oznam školskej jedálne ohľadom vyhlasovania zo stravy.
Najkrajšie kŕmidlo - IX. ročník
Gemersko- malohontské múzeum v Rimavskej Sobote vyhlásilo v mesiaci september 2018 environmentálnu aktivitu pre žiakov druhého stupňa základných škôl a zodpovedajúcich ročníkov osemročných gymnázií v okrese Rimavská Sobota, Revúca, Poltár pod názvom „Najkrajšie kŕmidlo“. Jej cieľom bolo upriamiť pohľad detí strednej vekovej kategórie na prírodu a tvory v nej žijúce, zvlášť vtáky, ktoré sú v zimnom období často odkázané na pomoc ľudí. Prihlásení súťažiaci mali vyrobiť funkčné kŕmidlo za pomoci rodičov, pedagógov, kamarátov z najrôznejších materiálov, ako prírodných (z dreva, šúpolia, kokosových orechov), tak aj umelých (plastových fliaš). Súťaže sa zúčastnilo 42 žiakov z 8 škôl troch okresov. Z našej školy sa do súťaže prihlásili dve žiačky 5.A triedy Janka Čuková a Nikolka Sojková a tri žiačky 7.B triedy Kornélia Czeneová, Laura Chovancová a Sarah Sarvašová.
Dňa 15. 11. 2018 prebehlo vyhodnotenie a vernisáž výstavy a naša žiačka Sarah Sarvašová získala pekné 2. miesto. Srdečne blahoželáme!
Zároveň ďakujeme za spoluprácu všetkým rodičom i starým rodičom, ktorí pomáhali pri zhotovovaní kŕmidiel.
Kŕmidlá sú súčasťou výstavy „Najkrajšie kŕmidlo“, ktorá trvá v Gemersko – malohontskom múzeu do 15. 12. 2018. Po ukončení výstavy budú kŕmidlá vrátené, aby mohli v záhradkách plniť svoju funkciu.
Mgr. Judita Gverinová
3
Hokejový zápas - Mladé talenty
Dňa 29.11.2018 sa 1., 2. a 6. oddelenie ŠKD DAXNERÁČIK zúčastnili hokejového zápasu pod názvom Mladé talenty. Naše deti povzbudzovali hokejový zápas - DOMÁCI Rimavská Sobota, HOSTIA Liptovský Mikuláš. Trénerom Liptovského Mikulášu bol Fín a Rimavskej Soboty J. Slovák a Rus D. Moroz. Po skvelom povzbudzovaní našich detí sa Rimavskej Sobote podarilo úspešne vyhrať s výsledkom 4:3. Deti si naplno užili športovú atmosféru a plný zážitkov sa vrátili do svojich oddelení.
Beseda s príslušníkom mestskej polície
26.novembra 2018 deti ŠKD privítali príslušníka Mestskej polície v Rimavskej Sobote.
Využili sme preventívnu úlohu polície. A tak sa deti dozvedeli mnohé informácie o zákonoch, ale aj o konkrétnych prípadoch, ktoré mestská polícia rieši. Jednou z tém bola aj šikana, ktorá je chtiac nechtiac prítomná aj v školských zariadeniach. Žiaci boli s besedou spokojní a na rok by privítali aj konkrétne ukážky z práce policajtov. Ďakujeme príslušníkovi mestskej polície p. Jakabovi za spoluprácu.
Erasmus+ KA1 Mobilita zamestnanca v Portsmouth
V minulom školskom roku sa Základná škola Š. M. Daxnera zapojila do výzvy Erasmus+ v aktivite KA1 Mobilita zamestnancov. Našej škole bol schválený grant na projekt s názvom „Anglický jazyk pre všetkých“, cieľom ktorého je skvalitniť vyučovanie anglického jazyka, práce so žiakmi so sociálne znevýhodneného prostredia a so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. V rámci projektu sme naplánovali dve mobility, z ktorých prvá sa uskutočnila v mesiaci október, kedy som mala možnosť zúčastniť dvojtýždňového štruktúrovaného kurzu „Language & Practical Methodology: Creativity in the Classroom“ v Spojenom kráľovstve v meste Portsmouth. Kurz prebiehal podľa programu zostaveného prijímajúcou organizáciou InterEducation. V rámci prvého týždňa sme absolvovali jazykový tréning zameraný na zdokonaľovanie našich jazykových kompetencií s lektormi Michaelom Fennellom a Lucy Norris. S Dr. Dianou Hicks sme sa počas workshopov venovali problematike vyučovania anglického jazyka žiakov v primárnom vzdelávaní, metodologickým postupom podporujúcim komunikáciu v anglickom jazyku, kooperatívnemu učeniu, rozprávaniu príbehov a ďalším aktivizujúcim metódam, ktoré napomáhajú zefektívniť vyučovanie anglického jazyka. V rámci stretnutí sme sa oboznámili s problematikou CLILu v primárnom vzdelávaní a získali praktické skúsenosti s plánovaním hodín CLIL.
Počas druhého týždňa som mala možnosť oboznámiť sa so školským vzdelávacím systémom v Anglicku priamo v školách: Lyndhurst Junior School Academy, Highbury Primary School, Copnor Primary School a Purbrook Infant School. Pozorovala som vyučovanie a vymieňala si skúsenosti s učiteľmi, oboznámila sa sa s chodom škôl, s ich zvykmi a tradíciami, s časovým rozvrhnutím celého dňa a praktickým organizačným zabezpečením jednotlivých činností. Mala som možnosť prejsť sa budovami a areálom škôl, vidieť zariadenie a vybavenie tried, učební, telocviční, knižníc a spoločných priestorov školy.
Prínosom v oblasti poznávania kultúry a histórie krajiny bola pre mňa možnosť navštíviť historickú lodenicu v Portsmouth, zúčastniť prehliadky mesta a poznávacích zájazdov do Winchestru a Londýna. Získané informácie sú veľkým prínosom pre moju samotnú prácu, pretože žiakov zaujíma spôsob života a zvyky ľudí v iných krajinách.
Počas kurzu som sa zoznámila a spolupracovala s učiteľmi z rôznych európskych krajín, konkrétne z Francúzska, Litvy, Dánska, Švédska a Čiech. Veľmi podnetná bola naša diskusia a vzájomná výmena skúseností. Porovnávali sme naše školské vzdelávacie systémy, hovorili o spoločných problémoch a nadviazali sme kontakty pre budúcu možnú spoluprácu v rámci ďalších projektov pre žiakov primárneho vzdelávania.
Ubytovanie som mala zabezpečené v hostiteľskej rodine, čo pre mňa znamenalo možnosť používať anglický jazyk aj mimo vyučovania v každodennom reálnom živote a zároveň sa bližšie oboznámiť s ich spôsobom života, kultúrou, zvykmi a tradíciami. Spoznať ich názor na aktuálne problémy dnešnej doby, ako aj na tematiku ohľadom Brexitu.
Získané poznatky a vedomosti sú pre mňa veľkým prínosom. Mojim cieľom bude aplikovať ich vo vlastnej výchovno-vzdelávacej práci a ďalej šíriť medzi pedagógmi našej školy, ale i regiónu formou rôznych stretnutí.
Mgr. Dana Vikorová
Beseda v školskej jedálni
Dňa 14.11.2018 sa uskutočnila v popoludňajších hodinách beseda s vedúcou ŠJ na tému SPRÁVNE STOLOVANIE A ZDRAVÁ VÝŽIVA.
Besedy sa zúčastnili deti ŠKD z ll. a V. oddelenia.
Na úvod vedúca ŠJ pani Trochová, deti pozdravila a privítala.
Oboznámila ich so správnym stolovaním a prebehla súťaž, kde deti museli správne rozložiť taniere a príbor. Deti rozpoznávali rôzne druhy ovocia a zeleniny a pani vedúca ŠJ ich oboznámila s významom ich konzumácie. Počas besedy si deti zaspievali, zarecitovali a hádali hádanky, za ktoré dostali vecné, ale aj sladké odmeny.
Deti si z besedy odniesli správne návyky stolovania a sľúbili, že každý deň budú jesť zdravú zeleninu a ovocie.
M. Kobelovská
V. Cuperová
100. výročie vzniku ČSR
Mesiac október sa niesol v znamení významného sviatku 100- tého výročia vzniku ČSR. Bol to štát dvoch rovnocenných národov, ktoré sa rozhodli spojiť v jeden štát. Pri tejto príležitosti sme navštívili pamätnú izbu na ZŠ P. Dobšinského. V sprievode Mgr. Hrivnákovej sa deti dozvedeli o hlavných zakladateľoch prvej ČSR.Potom si deti prezreli výstavku kníh, časopisov, predmetov, odevov a výrobkov, ktoré sa používali počas storočného vzniku.
Výstava bola poučná a veľmi deti zaujala, nakoľko niektoré predmety v dnešnej dobe nových a moderných technológií si nevedeli predstaviť.
vychovávateľka J. Cuperová
Halový viacboj všestrannosti
V stredu 7. 11. 2018 sa na ZŠ Hostinského uskutočnilo okresné kolo vo viacboji všestrannosti pre 1. stupeň. Naši najmladší športovci si počínali výborne. Zo súťaže sa vrátili až s ôsmimi medailami.
Zlaté si vybojovali:
Lea Megelová, Stela Megelová, Andrej Drugda a Filip Gábor
Strieborné za 2. miesta získali:
Richard Nemec a Zoltán Várady
Bronzové za 3. miesta priniesli:
Ema Izáková a Natália Bakšová
V štvrtok 8. 11. 2018 sa konal viacboj všestrannosti pre žiakov 2. stupňa na ZŠ Š. M. Daxnera .Reprezentovalo nás 6 žiakov. Najlepšie umiestnenie dosiahli :
Kategória Ž – 4
Sarah Sarvašová 7. B 2. miesto
Kristína Murínová 7.A 3. miesto
5
Vyučovanie v múzeu
Dňa 12.10.2018 sa žiaci 2. ročníka zúčastnili vyučovania v Gemersko – malohontskom múzeu, kde si pre nich pani lektorka Lindisová pripravila prednášku o vzniku mesta Rimavská Sobota. Detskou a hravou formou im priblížila vznik a pôvod tohto mesta, do výkladu svojej prednášky zapájala samotných žiakov, ktorí v spolupráci s ňou vytvorili mapu vzniku Rimavskej Soboty. Po tejto aktivite žiaci mali možnosť si ešte prehliadnuť súčasnú expozíciu múzea. Tento spôsob vyučovania sa deťom páčil a podľa možnosti ho budeme opakovať častejšie.
Mgr. Jana Fridrichová a Mgr. Eva Zorvanová
6
Projekt Erasmus+
Aktualizovali sme modul Projekt Erasmus+
Zmena vo vyhlasovaní zo stravy